Macedonia w pigułce
Stolicą Macedonii jest Skopje, które jest zamieszkiwane przez ponad 500 000 mieszkańców.
Klimat
Klimat w Macedonii w zależności od części kraju jest kontynentalny i śródziemnomorski. Klimat śródziemnomorski panuje głównie w południowo-wschodniej Macedonii – Strumica, Gevgelija, Dojran (prawa część od rzeki Wardar). Po lewej stronie od rzeki Wardar (Vardar) panuje klimat kontynentalny z mroźnymi zimami i gorącym latem. W Macedonii występuje każda pora roku. Miesiące od czerwca do września są bardzo ciepłe.
Waluta
Główną walutą w Macedonii jest macedoński denar (1 euro to 61 denarów). Przed przyjazdem do Macedonii należy w Polsce kupić sobie euro. Na miejscu pieniądze można wymienić w banku i kantorze. Banki i kantory są łatwo dostępne w każdym mieście. Macedonia mimo że nie jest w Unii Europejskiej to i tak w wielu miejscach można płacić w euro. Jednakże, aby mieć stuprocentową pewność, że zakupy będą pomyślne to lepiej mieć przy sobie denary. Najlepiej rozmieniać sobie mniejsze kwoty i gdy zabraknie to jeszcze raz wymienić. Na autostradzie można płacić w euro, ale wtedy jest drożej.
Jak dojechać z Polski
Od 01.06.2018 będzie bezpośrednie połączenie samolotowe między Polską a Macedonią. Samoloty będą latać sześć razy w tygodniu z Warszawy do Skopje. Przewoźnik to Polskie Linie Lotnicze LOT.
Mieszkańcy Polski Zachodniej od marca 2016 mogą skorzystać z lotu Berlin Schoenefeld – Skopje (przewoźnik Wizz air). Szczecin, Poznań oraz Wrocław są bardzo dobrze skomunikowane z lotniskami berlińskimi.
Między Ochrydem a Katowicami od lata 2017 jest bezpośrednie połączenie samolotowe. Samoloty kursują od czerwca do września.
Jeżeli komuś nie przeszkadza podróż autobusem to może skorzystać z usług firmy Adamis tours. Firma Adamis zbiera ludzi z Warszawy i Katowic, dowozi do Krosna, gdzie następuje przesiadka do dużego autobusu i wtedy rusza się w trasę. Wyjazdy z Warszawy są w każdą noc z poniedziałku na wtorek o godzinie 2.50 z parkingu przy hotelu Mercury na ulicy Kruczej. Z dworca centralnego to 5 minut jazdy taksówką. W Skopje jest się około 4 rano w środę.
Do Macedonii także łatwo można dojechać samochodem kierując się na Budapeszt, a potem na Belgrad. Pierwsza granica z kontrolą dokumentów jest między Węgrami a Serbią.
Czy trzeba mieć paszport?
Nie. Do Macedonii można wjechać bez paszportu. Wystarczy dowód osobisty. To samo dotyczy Serbii. W Macedonii w ciągu 24h należy udać się na posterunek policji i zameldować się. Karteczkę z potwierdzeniem od policjanta należy trzymać do dnia wyjazdu. W dzień wyjazdu karteczkę należy dać na granicy. Formularz jest w języku angielskim i macedońskim. Należy tam podać swoje imię, nazwisko, miejsce i rok urodzenia, obywatelstwo, numer dokumentu, miejsce i datę przekroczenia granicy oraz adres pod którym znajdujemy się na terenie Macedonii. Jeżeli wynajmujemy gdzieś w Ochrydzie pokój obowiązku meldunkowego powinien dokonać właściciel.
W Macedonii wakacje mogą trwać maksymalnie 90 dni w okresie 180 dni. Gdy planuje się dłuższy pobyt należy ubiegać się o wizę.
Leki, czy warto brać z Polski?
Aptek w Macedonii jest bardzo dużo. Leki dostępne bez recepty kupimy w każdej aptece. Uwaga- nie ma leków przeciwbólowych na stacjach benzynowych i marketach. Jeśli bagaż się dopina i jest miejsce to można zabrać na wszelki wypadek swoje ulubione, jeśli nie to bez problemu wszystkie podstawowe leki można kupić na miejscu. W większości aptek można płacić kartą.
Przykładowe leki przeciwbólowe:
– ibuprofen
– Kaffetin menstrual (z ibuprofenem)
– Kaffetin cold (na przeziębienie z paracetamolem)
– aspirin
– spasmex (nasza nospa)
– smecta (na biegunkę).
Bezpieczeństwo
Często słyszę pytanie: “czy w Macedonii jest bezpiecznie? Czy jest wojna jeszcze?”
W Macedonii od wielu lat nie ma wojny i jest to kraj bezpieczny oraz przyjazny turystom. Bezpieczeństwo należy zachować w górach. Najlepiej chodzić w grupie. Uważać należy na żmije i psy. Lepiej nie podnosić większych kamieni, ponieważ pod nimi mogą ukrywać się żmije. W Macedonii jest wiele bezdomnych psów. Są one nieodłączną częścią tego kraju. W większości przypadków nie są one groźne i są oswojone z ludźmi. Będąc w górach i wędrując bądź przejeżdżając rowerem przez wsie zalecam zachować ostrożność.
Język
W Skopje i Ochrydzie można dogadać się po angielsku, w innych miejscowościach może być problem, ale wtedy można sobie pomóc rękoma i polskim językiem. Znając język chorwacki albo serbski dogadacie się bez najmniejszego problemu.
Macedoński język należy do grupy słowiańskich języków czyli tak samo jak polski, czeski, słowacki, rosyjski, ukraiński, serbski, chorwacki, bułgarski, słoweński. Należy tylko pamiętać szczególnie pytając o drogę, że prawo to prosto 🙂 W Macedonii pisze się cyrylicą. Starsze pokolenia, które uczyły się rosyjskiego powinni dać sobie radę z czytaniem.
Religia
Macedończycy są chrześcijanami, główną ich religią jest prawosławie. W cerkwi mszę świętą odprawia pop. Pop ma prawo mieć żonę oraz dzieci.
Macedonia jest krajem multikulturowym. W zachodniej części kraju, w miastach takich jak: Tetovo, Gostivar, Kicevo, Debar oraz Struga mieszka mniejszość narodowa Albańczyków. Albańczycy wyznają islam. Na co dzień ludzie żyją w zgodzie szanując swoje wyznania. Albańczycy jako największa mniejszość narodowa w Macedonii posiada wiele praw i ich język jest językiem urzędowym na terenie zamieszkiwanym przez minimum 20% Albańczyków.
To na razie tyle z ogólnych informacji na temat Macedonii. Co zwiedzić, co zjeść, o kulturze, winie przeczytacie w innych kategoriach. W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu.