W tym artykule przeczytacie o macedońskich wege potrawach. Niektóre są do kupienia w restauracji, a niektóre do samodzielnego wykonania z lokalnych produktów. Kuchnia macedońska obfituje w masę potraw bez mięsa. Warzywa, które dojrzewają na słońcu smakują wybornie. Latem upał zmniejsza apetyt, a mieszkańcy przyzwyczaili się, że ich potrawy letnie muszą być inne, przede wszystkim lżejsze do wykonania.
Oto co możesz zamówić w restauracji będąc na diecie wegetariańskiej
Przystawki:
Nafora so sirenje – нафора со сирење – czyt. nafora so sirenje – chleb pokrojony w grubą kostkę, podpieczony i posypany tartym serem.
Pomfrit so sirenje – помфрит со сирење – czyt. pomfrit so sirenje – frytki posypane tartym serem. Ogólnie to danie jest mega smaczne, ale należy uważać na jakość frytek. Jeżeli restauracja sama kroi ziemniaki i smaży to tak, jeżeli używają mrożonych to odradzam. Pytajcie kelnera: dali vije pravite pomfrit ili koristite gotov zamrznat? Czy wy sami robicie frytki czy używacie gotowych mrożonych?
Bieno sirenje na skara – биено сирење на скара – czyt. bieno sirenje na skara – kawałek sera typu bieno podpieczony na grillu. Pychaaaa! Bardzo polecam spróbować!
Tikvicki na skara – тиквички на скара – czyt. tikwiczki na skara – cukinie w plasterkach podpieczone na grillu. Do tego czosnek i odrobina octu.
Modar patlidzan na skara – модар патлиџан на скара – czyt. modar patlidżan na skara – plasterki bakłażana pieczone na grillu.
Bukovka na skara – буковка на скара – czyt. bukovka na skara- boczniaki na grillu pieczone. Mogą też być pieczarki czyli czyt. szampinјoni – шампињони.
Ajvar z białym serem i chlebem – ајвар – czyt. ajwar – ajvar to pasta z pieczonej papryki, a podana z białym serem i chlebem smakuje wybornie.
Faszerowane papryki serem i jajkami – полнети пиперки со сирење и јајца – czyt. polneti piperki so sirenje i jajca. To danie rzadko można znaleźć w restauracji, ale będąc w Macedonii można bez problemu je sobie zrobić samemu. Na bazarze latem papryk jest bardzo dużo, a i sirenje oraz jajka także są i w markecie i na bazarku.
Piperka vo maslo – пиперка во масло – czyt. piperka vo maslo – pieczona papryka w oleju i czosnku.
Sałatki:
Sałatka szopska – шопска салата – czyt. szopska salata – sałatka składająca się z ogórka, pomidora, cebuli, oliwki, posypana tartym białym serem.
Macedońska sałatka – македонска салата – czyt. makedonska salata – sałatka ta składa się z pomidorów, pieczonej papryki i cebuli. Zdecydowanie warto spróbować!
Sałatka taratur – таратур салата – czyt. taratur salata – ogórek tarty w zsiadłym mleku z czosnkiem posypany mielonymi orzeszkami.
Mieszana sałatka – мешана салата – czyt. meszana salata – to tarte sezonowe warzywa polane oliwą i octem. Najczęściej kapusta, marchew, burak, ogórek i pomidor. Warto ją zamawiać zimą oraz wiosną, gdy nie ma dobrych ogórków i pomidorów.
Obiady:
Gravce tavce – гравче тавче – czyt. tawcze grawcze – czyli pieczona fasola z marchewką, cebulą i papryką suszoną, polana zasmażką z oleju i papryki słodkiej.
Sarma so oriz – сарма со ориз – czyt. sarma so oriz – gołąbki z ryżem. To danie jest bardzo popularne w okresie postu oraz sław czy imienin wypadających w postny dzień. Kilka ziarenek ryżu zawija się w listek kiszonej kapusty, następnie gołąbeczki gotują się i polane zostają zasmażką z oleju i słodkiej papryki.
Szpinak z ryżem i jajkami – спанаќ со ориз и јајца – czyt. spanajć so oriz i jajca – kliknij tu
Zelencuk na skara – зеленчук на скара – czyt. zelenczuk na skara – warzywa pieczone na grillu.
Jufki so sirenje, jajca i jogurt – јуфки со сирење, јајца и јогурт – czyt. jufki so jajca i jogurt – to danie ciężko dostać w restauracji, bardzo popularne jest w domach. Jufki to makaron domowej roboty, krótko gotowany, a następnie pieczony z zalewą z jajek, jogurtu i tartego białego sera.
Risotto z warzywami – рижото со зеленчук – czyt. riżoto so zelenczuk- czasem w restauracjach można zamówić risotto z warzywami.
Papryki z pomidorem i czosnkiem – пиперки со домати и лук – czyt. piperki so domati i luk – to danie to mój ulubiony letni obiad. Jest to takie leczo przygotowane ze smażonych papryk, kilku pomidorów i czosnku. Serwowane obowiązkowo z chlebem i serem, a na deser ogromny kawał arbuza.
Pizza wegetariańska – пица вегетаријанска – czyt. pica wegetarijanska – pizza w Macedonii jest przepyszna. Robiona na cienkim cieście, dobrze wypieczona. Niejednokrotnie Macedończycy mówią, że lepsza niż we Włoszech.
Soczewica – леќа – czyt. lejcza – w Macedonii dużo się jada soczewicy. Soczewicę gotuje się z marchewką oraz sporą ilością czosnku. Do ugotowanej soczewicy dodaje się zasmażkę z oleju, mąki oraz słodkiej papryki. Danie to jest dobre, ale ciężko dostać w restauracji.
Śniadanie w piekarni:
Zelnik so praz – зелник со праз – czyt. zelnik so praz – czyli pita ze smażonym porem i kubeczek jogurtu.
Burek so izvarka – бурек со изварка – czyt. burek so izwarka – burek z serem zwarowym.
Gievrek so maslinki – ѓеврек со маслинки – czyt. giewrek so maslinki – pszenny obwarzanek z oliwkami.
Perek so bieno sirenje -перек со биено сирење – czyt. perek so bieno sirenje – obwarzanek w kształcie wiatraka z serem typu bieno.
Proja so sirenje – проја со сирење – czyt. proja so sirenje – kukurydziany wypiek z serem białym.
Pomimo tego, że Macedończycy lubią mięso to kuchnia postna w ich religii jest bardzo dobrze rozwinięta, a to ze względu na ogrom dni postnych w roku. Ich postna kuchnia zakrawa niemalże o wegańską, bo wg kościoła prawosławnego nie można jeść mięsa, serów, mleka, masła oraz jajek w dni postne. Postne jedzenie po macedońsku to posno – посно. Możecie zapytać się kelnera czy mają coś postnego w menu i dorzucić sobie sery 🙂