Sutlijasz, сутлијаш to turecki deser bardzo popularny w Macedonii. Po polsku to po prostu ryż na mleku. Można go spróbować w wielu ciastkarniach na Starym Mieście w Skopje oraz w Ochrydzie. Dostępny jest również na niektórych stacjach benzynowych.
Jego przygotowanie nie jest trudne ani pracochłonne. Spożywać go można na ciepło albo na zimno. Najczęściej w Macedonii serwuje się sutlijasz na zimno ze szczyptą cynamonu.
Składniki:
1 szklanka ryżu koczańskiego
5 szklanek wody
4 szklanki mleka
10 łyżek cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
cynamon
Wykonanie:
Najpierw należy ryż przejrzeć i usunąć zanieczyszczenia. Następnie trzeba zagotować w garnku 5 szklanek wody. Do wrzątku wrzucamy ryż, aby ugotował się na pół twardo (al dente). Trwa to około 15 minut. W międzyczasie zagotowujemy 4 szklanki mleka w oddzielnym garnku. Gdy ryż będzie już prawie gotowy to wlewamy do niego gorące mleko. Następnie wsypujemy cukier i cukier waniliowy. Od tego czasu trzeba często mieszać, aby nic się nie przypaliło. Gotujemy całość jeszcze około 25 minut, aby ładnie zgęstniało. Łącznie po 40 minutach gotowania całość gęstnieje i należy chochelką poprzekładać ryż do salaterek. Ja układam w 8 i od razu posypuję cynamonem oraz przykrywam ręcznikiem kuchennym do wystygnięcia. Następnie salaterki przykrywam folią i w temperaturze pokojowej zostawiam do rana. Do rana sutlijasz zgęstnieje i będzie w sam raz, czyli ani za rzadki ani za gęsty. Rano wkładam salaterki do lodówki.
Przy robieniu sutlijaszu wykorzystuje się 1 szklankę ryżu na 9 szklanek płynu. Płyny rozkłada się według uznania. Ja robię tak jak podałam w składnikach, czyli biorę 5 szklanek wody i 4 szklanki mleka.
Istnieje wiele modyfikacji sutlijaszu. Aby skrócić czas gotowania można dodać mąki ziemniaczanej albo opakowanie budyniu waniliowego. Podczas gotowania można też użyć laski wanilii. Gotowy sutlijasz można posypać cynamonem albo kakao i udekorować bitą śmietaną. Deser jest bardzo smaczny, lekki dla żołądka i idealnie nadaje się na przyjęcia.
Będąc w Macedonii warto zakupić ryż macedoński, bo jest naprawdę tani i można z niego wiele ciekawych dań i deserów przygotować.