X
    Kategorie: Kuchnia

Faszerowane papryki

Gdyby krajom przypisywać zapachy to Macedonia na pewno pachniałaby pieczoną papryką. Kraj ten posiada idealne warunki do uprawy papryk i dlatego wszelkie dania z papryką w roli głównej są tu takie częste i popularne. Macedończykom zapach pieczonej papryki dodatkowo kojarzy się z dzieciństwem i domem. Jeden z reżyserów macedońskich Milcho Manchevski mieszkający od wielu lat w USA obowiązkowo musi w swoich filmach umieścić wątek z papryką w kuchni. To z tęsknoty za Macedonią. To tak samo jak Polacy na obczyźnie pamiętają zapewne zapach szarlotki pieczonej w niedzielę. Papryki to nie tylko ajvar czy leczo paprykowe. Jednym z bardzo popularnych  dań w macedońskich domach są faszerowane papryki (polneti piperki / полнети пиперки).

Dziś podam właśnie przepis na faszerowane papryki jakie przygotowuje się w Macedonii. U nas w domu to danie gości bardzo często, uwielbiamy je wszyscy, nawet 1,5 roczne dziecko. Przepis jest łatwy, może to zrobić każdy i jak się podzieli robotę na dwa dni, czyli jak mięso podsmaży się dzień wcześniej to kolejnego dnia już szybko pójdzie.

Składniki:

10 papryk czerwonych lub zielonych (zwykłe albo podłużne)

0,5 kg mięsa mielonego mieszanego

1 cebula

1 filiżanka ryżu

łyżeczka soli

łyżeczka słodkiej papryki

2 łyżki przecieru pomidorowego

pieprz

natka pietruszki

olej

woda

Wykonanie:

  1. Cebulę kroimy w kosteczkę i na oleju podsmażamy ją. Gdy cebula zmięknie to dodajemy mięso mielone i drewnianą łyżką rozrywamy na jak najmniejsze kawałeczki. Dodajemy sól, paprykę, pieprz. Gdy mięso zmieni swój kolor to dodajemy szklankę wody i przecier pomidorowy. Dusimy tak przez 20 – 30 minut.
  2. Gdy sos już będzie gotowy to dodajemy natkę pietruszki i surowy ryż. Mieszamy dokładnie.
  3. Papryki myjemy i usuwamy gniazda z pestkami. Papryki napełniamy sosem z ryżem i przykrywamy odciętą częścią papryki albo plasterkiem pomidora. Można też przykryć cienkim plasterkiem ziemniaka. Ja polecam pomidorem, bo gdy się podpiecze to wydobywa się cała słodycz z niego.
  4. Napełnione papryki ustawiamy w naczyniu żaroodpornym, wlewamy gorącej wody mniej więcej do połowy wysokości papryk i dodajemy trochę przecieru, soli oraz pieprzu.
  5. Pieczemy przez godzinę w piekarniku nagrzanym do 200 stopni.

Danie to jest bezglutenowe, nadaje się na obiad i na kolację oraz dobrze też smakuje odgrzane. Macedończycy jedzą faszerowane papryki z zsiadłym mlekiem.

Justi:
Powiązane Posty
Leave a Comment