Macedonia charakteryzuje się obecnością wysokich gór oraz dużych i czystych jezior. Pomimo że nie ma dostępu do morza i tak ma wiele do zaoferowania. Lokalne władze szczególną uwagę zaczynają kłaść na wykorzystanie tych dóbr, które posiada każdy region. Dzięki temu zaczyna się rozwijać aktywna turystyka. Co nie oznacza, że nie można poleniuchować na plaży. Plażować szczególnie można nad Jeziorem Ochrydzkim, Prespańskim i Dojran. Wszystkie te plaże przystosowane są pod kątem turystów, posiadają bogatą ofertę noclegową, restauracje i kawiarnie.
W ramach aktywnej turystyki w Macedonii można spróbować:
- Jazdy rowerem
- Wspinaczki górskiej – Bouldering
- Biegania górskiego
- Latania na paralotni
Oprócz wydarzeń sportowych w Macedonii, a dokładniej w Prilepie każdego roku w lipcu odbywa się Pivo Fest – czyli Festiwal Piwa. Innym znanym wydarzeniem kulturalnym, z którego słynie z kolei Struga to corocznie odbywające się Wieczory poezji w sierpniu. Ponadto każde miasto w okresie karnawału organizuje Proczkę – czyli uliczny karnawał.
Kilka słów o Festiwalu Piwa. Pivo Fest odbywa się co rok w lipcu, mniej więcej w połowie miesiąca i trwa cztery dni. Zjeżdża się na niego około 200 000 osób z Macedonii i zza granicy. Łącznie w 22 miejscach swoje piwa sprzedają dystrybuterzy. W tym czasie głównie pije się: Zlaten Dab, Tuborg, Skopsko, Heineken, Amstel, Lasko. Przez cztery dni wypija się ponad 120 ton piwa. Są dwie sceny muzyczne, mała i duża, gdzie cały czas jest przeróżna muzyka: rock, pop, trans, retro i folk. Pivo Fest to gwarancja dobrej zabawy, wielu koncertów, zimnego piwa, mięsa z grilla i mnóstwa ludzi.
Jazda rowerem górskim
W każdym macedońskim mieście jest stowarzyszenie sympatyków jazdy górskiej. Stowarzyszenia w porozumieniu ze sobą organizują w swoich miastach maratony rowerowe – jednodniowe i weekendowe, tak aby daty się nie pokrywały i każdy miłośnik jazdy górskiej mógł brać udział jak najczęściej w takich wydarzeniach. Aby wziąć udział należy się zgłosić wcześniej i dokonać opłaty od razu lub w dniu wydarzenia. Opłaty oscylują w kwotach od 20zl do około 60zl. Zawsze dostaje się w cenie pakiet startowy składający się z koszulki, słodyczy, napoju i kuponu obiadowego. Ponadto w cenie jest pomoc techniczna na trasie. Nie trzeba posiadać specjalnych umiejętetności czy być wyczynowcem, ponieważ wszystko jest tak zorganizowane, że każdy da sobie radę. Należy posiadać rower górski sprawny technicznie oraz kask. Przeważnie każdy taki maraton podzielony jest na dwie grupy: zaawansowanych i amatorów. Każda grupa czeka na siebie, ponieważ te wydarzenia nie maja charakteru zawodów. To nie wyścigi, a przejechanie ciekawej trasy, poznanie nowego terenu, ewentualnych zabytków i miłe spędzenie czasu.
Najpopularniejszym takim wydarzeniem jest Mariovo off road, które odbywa się w każdy ostatni weekend maja. W sobotę organizuje się camping i stawia namioty, wieczorem jest DJ i koncert, a w niedzielę odbywa się jazda. Są dwie trasy: łatwiejsza 40km i trudniejsza około 55km. Za wydarzenie odpowiedzialny jest sympatyczny nauczyciel historii i ogromny miłośnik jazdy górskiej. Upatrzył on sobie Mariovo jako teren dość skryty i nieznany. Jego cel to pokazywanie również Macedończykom dobrodziejstw jakie posiada Macedonia. Cudze chwalicie, swego nie znacie 🙂 O Mariovie więcej można przeczytać w Co zobaczyć. Dodatkowym atutem jest zobaczenie miejsc, do których naprawdę ciężko dotrzeć, np. most Zovic. Mariovo off road skupia około 700 milośników jazdy górskiej, więc dobra zabawa jest gwarantowana. Z każdym kolejnym rokiem przybywa sympatyków jazdy górskiej zza granicy i tym oto sposobem Mariovo off road powoli zyskuje miano wydarzenia międzynarodowego. Oprócz jazdy górskiej organizowany jest bieg 30km po górach. Dodam ode mnie, że jako osoba pochodząca z Polski z totalnie równego terenu dałam rade przejechać trasę 40 km, w bólach i z trudem co prawda, ponieważ wtedy słabo umiałam pracować z przerzutkami, ale jednak 🙂 Serdecznie polecam każdemu.
Inne znane wydarzenie, które rozpoczyna się w Prilepie i przebiega przez Mariovo to “Przez Śliwę”. Śliwa (1110 m n.p.m.) to nazwa góry, od której geograficznie zaczyna się Mariovo, tzw. Brama Mariovska. Przez Śliwę odbywa się co rok na początku października w każdą pierwszą niedzielę, kiedy już nie jest tak gorąco, a wciąż świeci słońce. Celem tego wydarzenia jest promocja Góry Selechkiej i wszystkiego tego co ona oferuje: królewski grobowiec, piękne widoki. Trasa liczy około 60km. Jest dość ciężka. Start jest w Prilepie, następnie kierują się wszyscy na Prilepec drogą asfaltową, później następuje podjazd na górę Śliwa i zjazd do wioski Bonche. Przed Śliwą jest miejsce postojowe, można napić się wody górskiej ze źródła i chwilę odpocząć. Zjazd do Bonche jest bardzo przyjemny i po asfalcie. Od wioski Bonche zaczyna się trasa off road i obiera się kierunek do grobowca Pavla Chuka. Jest to wykopalisko archeologiczne, które mogłoby być znacznie większe, gdyby tylko znalazły się na to fundusze. Przy grobowcu jest kolejny odpoczynek. Od grobowca następuje przejazd do wioski Podmol i powoli z powrotem do Shtavicy i następnie do Prilepu na obiad i zabawę. Ja wzięłam udział dwa razy w tym wydarzeniu, za każdym razem całość trasy przejechałam, ale łatwo nie było.
Mariovo podzielone jest na trzy Mariova. W tikweszkim Mariovie z kolei odbywa się dwudniowa impreza rowerowa Alshar. Pierwszego dnia rozbija się pole namiotowe i jest zabawa z muzyką, a drugiego dnia odbywa się przejazd na dwóch trasach. Krótka w sam raz dla początkujących i dzieci oraz druga, znacznie dłuższa i cięższa dla bardziej zaawansowanych. Na przejechanie trasy przeznaczony jest cały dzień. Trasa zorganizowana jest tak, aby móc zobaczyć starą kopalnię. Trasa krótka przebiega cały czas po asfalcie, natomiast druga, dłuższa trasa biegnie tylko początkowo po asfalcie i na samym końcu. Reszta dłuższej trasy to off road. Tutaj zaznaczam, że należy mieć naprawdę sprawny rower i kask. Przy zjeździe jest dużo błota przez dłuższe odcinki. Na trasie cały czas jest dostępna pomoc techniczna i jest kilka miejsc do odpoczynku z napojami i słodyczami. Na koniec jest wspólna zabawa przy fasoli, rybie i piwie. Tu też byłam osobiście i bardzo serdecznie polecam, ponieważ wrażenia i radość z przejechania trasy jest niezapomniana.
Miasto Prilep organizuje także imprezę rowerową w Kruszewie “Przez kruszewski las”. To wydarzenie odbywa się w sierpniu, trwa dwa dni. Pierwszy dzień to dzień przyjazdu, rozbijanie namiotu i zabawa przy piwie i muzyce. Drugi dzień to jazda górska. Trasy są dwie: 17km i 40km. Trasa krótsza przeznaczona jest dla rodzin z dziećmi, a dłuższa dla doświadczonych miłośników. Podczas tej imprezy zahacza się o wszystkie ważne miejsca w Kruszewie. Start jest na polu namiotowym w historycznym miejscu przy pomniku Mechkin Kamen. Obie trasy różnią się trochę między sobą, ale na każdej można coś zwiedzić: jezioro Kruszewskie, pomnik Makedonium, Muzeum Tosze Proeskiego, podczas dłuższej trasy można zwiedzić monastyr w. Przeobrażenia i szczyt Musica. Na koniec wszyscy zjeżdżają się do hotelu Montana Palace na wspólny obiad. Dodatkowym atutem tego wydarzenia jest możliwość spróbowania lotu na paralotni wraz z instruktorem.
Maratony rowerowe są jeszcze organizowane w okolicy Strumicy, po górze Belasica oraz przez Park Narodowy Galichica ze startem w Resen. Drugie wydarzenie ma bardzo ciekawą trasę, ponieważ rozpoczyna się w miasteczku Resen w samym centrum, biegnie przez malownicze wioski wzdłuż jeziora Prespańskiego i potem następuje wjazd do Parku Narodowego Galichica, w którym można zobaczyć oba jeziora. To wydarzenie odbywa się w czerwcu.
Wspinaczka górska – Bouldering
Bouldering staje się coraz bardziej popularną dyscypliną wśród młodych ludzi kochających wspinaczkę. Prilep posiada doskonałe warunki dla tej dyscypliny ze względu na kształt i jakość skałek. W 2014 roku odbył się Petzl Rock Trip podczas którego uczestniczyła cala elita.
Co rok w Prilepie na początku kwietnia odbywa się Maraton Krali Marko Boulder we współpracy ze Sportowo – wspinaczkowym klubem Zlatovrv z Prilepu, Macedońskim Wspinaczkowym Związkiem Sportowym oraz Miastem Prilep. Goście nocują w namiotach na łące 1,5km od miasta u podnóży monastyru Treskavec w kierunku sztucznego jeziora.
Na miejscu w Prilepie do kupienia w samym centrum miasta w Info Center jest specjalny przewodnik: “Bouldering guidebook Prilep – Macedonia” napisany przez: Miha Hribar, Jozi Pavlic, Miha Jarm. Przewodnik kosztuje 25e.
Maratony górskie
Krali Marko Ultra Trail to dwudniowe wydarzenie biegowe dla miłośników długich dystansów i duża promocja dla samego miasta. Wielu sympatyków aktywnej turystyki zjeżdża się w tym czasie do Prilepu, aby zobaczyć to całe międzynarodowe wydarzenie. Krali Marko Ultra Trail 2016 to pierwszy macedoński górski bieg o długości od 90K i 4300D+, certyfikowany przez IFRA i dający 4 punkty kwalifikacyjne do najbardziej prestiżowych europejskich biegów – Ultra Trail du Mount Blanc – UTMB. Oprócz ultra biegu podczas Krali Marko Ultra Trail są jeszcze inne trasy biegowe: Prilep Lake Trail o długości 31 km i 1250 m n.p.m różnicy wysokości, Treskavec Trail o długości 16 km i 850 m n.p.m. różnicy wysokości oraz 3,5 km trasa dla dzieci. W 2016 roku wydarzenie odbyło się 24 – 25 września.
Paragliding – latanie paralotnią
Paragliding jako sport XXI w. odgrywa dużą rolę w rozwoju aktywnej turystyki w Macedonii. W kraju został uformowany oficjalny trójkąt miejsc przystosowanych do latania paralotnią: Krushevo – Galichica – Treskavec. Miejsca te słyną z idealnych warunków dla tej dyscypliny i często odwiedzane są przez krajowych i zagranicznych turystów. Wymienione miejsca to także miejsca, w których odbywa się ponad połowa oficjalnych zawodów o europejskim i światowym poziomie.
Prilep Open to międzynarodowe wydarzenie w paraglidingu w dyscyplinie dokładnego lądowania. Impreza odbywa się co rok w październiku, trwa dwa dni i skupia ponad 100 paralotniarzy z Macedonii i Bałkanów. Podczas tego wydarzenia można wykupić sobie lot w tandemie z instruktorem. Lot rozpoczyna się koło monastyru Treskavec, a widoki zapewne zapierają dech w piersiach.
W planie jest także organizowanie całych wycieczek rowerowych po Macedonii trwających około tygodnia.
Więcej o wydarzeniach sportowych można przeczytać na stronie internetowej: www.prilepinfo.mk