Przed końcem wakacji zaczynamy myśleć o pamiątkach dla najbliższych i dla nas samych, żeby przypominały o odwiedzonych miejscach. Co warto zatem kupić będąc w Macedonii? Ja osobiście stawiam na bardziej praktyczne pamiątki od tradycyjnych zbieraczy kurzu 🙂 Oto one:
Kieliszki do rakiji– specjalne kieliszki do picia rakiji są zrobione z grubego szkła, charakteryzują się długą szyjką i okrągłym dnem. Długa szyjka sprawia, że zapach rakiji nie jest drażniący. Cena kieliszka od 60 do 120 denarów. W sprzedaży są kieliszki zwykłe i z macedońską flagą.
Rakija domowa– rakija zrobiona jest z winogron. Dobrej jakości rakija jest naprawdę smaczna. Na lokalnym bazarku należy potrząsnąć butelką i im piana dłużej się utrzymuje tym lepsza rakija. Cena około 150- 200 denarów. Sprzedawcy chętnie nalewają rakiję do korka na spróbowanie.
Wino– na bazarkach dostępne są wina domowe. W sklepach można kupić oryginalne. Warto próbować, bo winą są w przystępnej cenie i smaczne. Dobre są Tgz, Alexandria.
Piwo– Krali Marko, Zlaten Dab, Skopsko.
Słodka papryka– to po prostu must have. Macedonia jest krajem papryki. Ta suszona jest rewelacyjna, nadaje niepowtarzalny smak wszystkim potrawom. Każdy kto spróbował słodkiej papryki nie chce już kupować sklepowej. Wystarczy na bazarku powiedzieć za ile sprzedawca ma wsypać do woreczka, np. za 100 denarów i wtedy taki woreczek wystarczy na dość długo.
Ajwar– to obok słodkiej papryki również must have. Ajwar to rodzaj pasty zrobiony z mielonych, pieczonych czerwonych papryk. Sprawdzi się jako dip do warzyw, smarowidło do chleba, dodatek do jajecznicy czy gulaszu.
Lokum– galaretki w cukrze pudrze. Polecam szczególnie Kruszewski lokum z orzechami włoskimi. Niebo w gębie. Opakowanie jest w kolorze biało niebieskim i kosztuje około 100 denarów.
Kawa po turecku– warto kupić dla kawoszy taką tutejszą kawę na spróbowanie. Jest dużo bardziej zmielona niż ta sprzedawana w Polsce.
Bieno sirenje– gdy mój Tata wraca z Macedonii to koledzy sąsiedzi zacierają ręce, ponieważ zawsze po powrocie spotykają się na macedońskiej uczcie. Uwielbiają ten ser. Ser można kupić w wersji słonej i niesłonej. Słony dłużej wytrzyma. Oba mogą być zapakowane próżniowo. Warto zapytać w mleczarni o taką opcję, ponieważ łatwiej go przewieźć.
Kulen– to rodzaj kiełbasy/ salami. Dostępne są wieprzowe oraz wołowe. Lekko pikantne. Spokojnie można wziąć większą ilość. Kulen nie psuje się. Może puścić sól na skórce. Cena to około 400 denarów za kilogram. Na zdjęciu poniżej bieno sirenje i kulen.
Orzeszki ziemne– w Macedonii orzeszki ziemne są w każdym domu. Zawsze na stole podczas biesiad, jako przekąski słone zamiast chipsów. Ponadto z niesolonych orzeszków robi się przepyszne ciastka. Tutaj je się orzeszki pod każdą postacią. Orzeszki szczególnie warto kupować na lokalnych bazarkach i przed zakupem spróbować.
To tyle z jedzeniowych pamiątek. Teraz kilka praktycznych przykładów na prezenty:
Giezwa– mały rondelek z dziubkiem do parzenia kawy po turecku. Giezwy firmy Metalac mają rączkę, która nie nagrzewa się.
Naczynie gliniane– są bardzo popularne. Każda szanująca się gospodyni domowa takie posiada. Można w nich przygotowywać dania jednogarnkowe, pieczoną fasolę oraz przeróżne potrawy i desery. Bardzo dobrze trzymają ciepło. Duże naczynia są dość ciężkie, ale malutkie z powodzeniem można przewieźć samolotem.
Perły ochrydzkie– охридски бисер, to idealny prezent dla kobiety lubiącej perły. Ochrydzkie perły nosi angielska królowa Elżbieta. Tylko 4 rodziny z Ochrydu zajmują się produkcją pereł, dlatego też każda pojedyncza perła jest niepowtarzalna i inna. W sklepach z biżuterią swobodnie można targować się, a nawet jest to zalecane. Można ułożyć także własną kombinację. Zestaw składający się z krótkiego sznura pereł i bransoletki kosztuje około 20 euro.
Motylek- пеперутка филигран – figurka motylka wykonana ze specjalnej nitki w ramce. Symbolizuje szczęście w domu.
W wielu miastach można znaleźć małe galerie z obrazami i ręcznie robionymi pamiątkami przez lokalnych artystów.