Dziś będzie o zwyczajach, czyli o tym jak reagują Macedończycy, gdy widzą niemowlę pierwszy raz, a ponieważ jestem na bieżąco to mogę się wypowiedzieć na podstawie doświadczenia 🙂
Ogólnie rzecz ujmując to z punktu widzenia dziecka na Bałkanach dzieci mają dobrze. Po pierwsze jest dużo słońca i ciepło, które sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, a po drugie ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni do maluchów. Każdy bierze na ręce, zaczepia, śpiewa, daje słodycze, chrupki, a w kawiarni obowiązkowo kelner chce przygotować bitą śmietanę. Dzieci póki co mają jeszcze tu dzieciństwo jakiego można było doświadczyć 30 lat temu w Polsce. To powoli się zmienia i zmierza w podobnym kierunku jak jest aktualnie u nas, ale jeszcze dzieci w wielu miejscach grają w piłkę, w klasy, w chowanego i sprzedają czereśnie oraz swobodnie mogą się umorusać na podwórku.
Ciąża
Od momentu zajścia w ciążę i obwieszczenia tej wesołej nowiny (a obwieszcza się od razu po wykonaniu testu) zmienia się stosunek innych ludzi do ciężarnej. Przede wszystkim króluje słynne jedzenie za dwoje oraz nieodmawianie ciężarnej. Jeśli idziesz w gości to na pewno dostaniesz dwa kawałki ciasta. Jedno dla przyszłej mamy, drugie dla dziecka. Czego tylko sobie zażyczysz do zjedzenia to to dostaniesz. Nawet na bazarku sprzedawcy obdarowują ciężarną owocami. W Macedonii również ludzie lubią zgadywać płeć dziecka i apetyt na kwaśne oznacza chłopca, a na słodkie dziewczynkę. Albo odbieranie urody to dziewczynka, a promienna skóra to chłopak. Na szczęście każdy wyrozumiale podchodzi do zwiększającej się wagi i nikt nie wywiera na ciężarnej presji, że powinna przytyć maksymalnie 10 kg i od razu po porodzie wrócić do formy, a po tygodniu iść na siłownię.
Narodziny dziecka
Gdy rodzi się dziecko to tata wyprawia pępkowe, podczas gdy mama jeszcze jest w szpitalu. Zaprasza najbliższych kolegów i wiadomo co się dzieje. Opijanie i jedzenie do białego rana. W domu najbliższa rodzina oficjalnie wita niemowlę, są balony i powitalne napisy na ścianach. Kobieta po porodzie często spędza sześć tygodni z noworodkiem w domu. Wierzy się, że ten czas pozytywnie i ochronnie wpływa na odporność. W tym czasie gości też się nie przyjmuje z wyjątkiem najbliższej rodziny, która pomaga młodej mamie w opiece nad dzieckiem i ogarnianiu domu. Po sześciu tygodniach zamawia się w cerkwi modlitwę i od tego czasu można już wychodzić na spacery, ale tylko jeśli jest bardzo ciepło na dworze. Macedończycy małych bobasów prawie w ogóle nie zabierają zimą na spacery.
Tak jak i w Polsce do wózka przywiązuje się czerwoną wstążkę, a ludzie, którzy pierwszy raz widzą niemowlę wrzucają do wózka pieniądze, aby córeczka kupiła sobie brata w przyszłości i odwrotnie, aby braciszek kupił sobie siostrę. Ponadto wypowiada się słynne: “Pu pu mashala, da te sera kokoshite” co w wolnym tłumaczeniu znaczy, żeby kury obrobiły niemowlę 🙂 Chodzi o to, aby nie rzucić uroku na dziecko. A “pu pu” znaczy splunięcie 😀
Chrzest
Niemowlęta chrzci się w wieku kilku miesięcy do roczku. Często nawet młodzi rodzice organizują swoje wesele w połączeniu z chrztem. Rodzice chrzestni przynoszą złotą bransoletkę i dla dziewczynek bardzo często kolczyki. To naprawdę bardzo częsty widok- małe dzieciątko z bransoletką na ręce albo dziewczynka półroczna z kolczykami. Co ciekawe imię dla dziecka wybiera chrzestny! Teraz jednak rodzice informują chrzestnego o imieniu wcześniej, ale według tradycji to chrzestny miał ostatnie słowo w kwestii imienia.
Pierwszy ząbek
Ząbka szuka się łyżeczką i gdy zadzwoni to z tej okazji ten kto pierwszy go znajdzie kupuje maluchowi prezent. Życzy się, aby wszystkie ząbki były jak perełki.
Oficjalna wizyta
Przyjaciele rodziny po jakimś czasie umawiają się i przychodzą z oficjalną wizytą w odwiedziny do dziecka. Przynoszą ubrania, słoiczki z jedzeniem czy też kosmetyki. Każdy wtedy też chce brać malca na ręce, aby mama mogła sobie odpocząć albo bezdzietny, żeby się zaraził jeśli chce 🙂
Podróż z dzieckiem
Wspomnę jeszcze o podróży z dzieckiem, ponieważ coraz więcej lotów jest do Skopje to takie informacje mogą być przydatne. Macedończycy są bardzo przyjaźnie nastawieni do matek z małymi dziećmi. Pomoc jest ogromna, już do odprawy często można podejść bez stania w kolejce, ponadto podczas kontroli osobistej pracownicy pomagają w składaniu wózka, bardzo chętnie biorą dziecko na ręce, żeby móc włożyć laptopa do plecaka itp. Wózek ma się prawie do samego końca co jest dużym plusem. Zabierany jest przed samym wejściem na pokład samolotu. Pozostając w temacie podróży to w Macedonii w sklepach i aptekach dostępne są pampersy, różne mleka modyfikowane, słoiczki z jedzeniem np. Hipp, Holle, akcesoria: butelki, smoczki, kremy SPF50. W każdym mieście aż roi się od butików z ciuszkami dziecięcymi. W aptece można bez problemu kupić probiotyk, krople na kolkę czy też witaminy.
W macedońskiej telewizji niedawno była kampania społeczna przekazująca, że dzieci to największe bogactwo i naprawdę bardzo mocno można to poczuć tutaj.