Monastyr św. Jovan Bigorski, Bigorski monastyr św. Jana Chrzciciela to męski klasztor prawosławny. Znajduje się w zachodniej Macedonii między Debarem a Gostivarem koło wiosek Rostushe, Bitushe, Velebrdo i Trebishte.
Położony jest na brzegu rzeki Radika zaliczanej do jednej z najpiękniejeszych rzek w Macedonii. Monastyr został założony przez mnicha Jovana w 1020 roku. W XVI w. uległ zniszczeniu i z całego kompleksu pozostała mała cerkiew. W 1743 roku monastyr został odnowiony przez mnicha Ilariona, który został pierwszym przełożonym monastyru. Nazwa monastyru “bigorski” pochodzi od słowa bigor, który oznacza tuf wulkaniczny – porowata skała osadowa i zarazem jest to materiał, z którego zbudowany jest kompleks.
Monastyr słynie z drewnianego ikonostasu wykonanego przez Petra Filipowa – Garkatę i jego brata w latach 1829 – 1835. Ikonostas jest bardzo cennym zabytkiem monastyru.
Ikona św. Jana Chrzściciela to kolejny skarb monastyru. Mnich Jovan znalazł ikonę w 1020 roku. W XVI w. kiedy to Turcy podpalili monastyr ikona zniknęła i potem sama się odnalazła. Ikona przestawia świętego z trzema rękoma. Wierzy się, że trzecia ręka to ręka błogosławiąca. Ikonie przypisywane są uzdrawiające moce, cuda, a przede wszystkim pomaga przyszłym rodzicom, którzy nie mogą mieć potomstwa.
- W kompleksie otworzona jest galeria ikon, w której wystawionych jest ok. 70 ikon pochodzących z XII, XIII i XIX w.
- W kompleksie był kręcony macedoński film “Mis ston”.
- W 2009 roku w monastyrze wybuchł ogromny pożar. W 2010 roku rozpoczęto rekonstrukcję. Jak widać kompleks robi wrażenie.
Na wejściu do monastyru znajduje się kosz z pelerynkami. Kobiety powinny przewiązać się w pasie nawet jeśli mają długie spodnie.
Do monastyru warto zajechać zwiedzając Park Narodowy Mavrovo. Odległość wynosi około 30 kilometrów, a trasa jest malownicza, ponieważ wiedzie wzdłuż rzeki Radiki.