Bitola leży na południowym zachodzie Macedonii, tuż przy granicy z Grecją. Przejazd graniczny jest dobry, gdy planuje się wycieczkę do greckich miast takich jak : Voden (Edessa) czy Lerin (Florina).
Lerin znajduje się zaledwie 18 km od granicy. Bitola za czasów tureckich nazywana była “Konsulackim miastem”, ponieważ w dawnych czasach to tam znajdowało się wiele konsulatów. Dziś też wiele ambasad i konsulatów się znajduje w Bitoli. Bitola to drugie największe miasto Macedonii. Liczba mieszkańców wynosi ok. 75 tys. Miasto leży u stóp góry Baba.
Bitola kulinarnie słynie z czkembe czorby. To rodzaj rosolnika, flaczków, zupy bardzo długo gotowanej. Będąc w Bitoli także warto spróbować pizzy w pizzerii Bure oraz ciastka indijanka.
Bitola jest jednym z ważniejszych miejsc dla Turków, dlatego dziwić nie powinna duża ilość wycieczek Turków. Dlaczego tak jest? Otóż w Bitoli uczył się w szkole oficerskiej Kemal Ataturk bardzo ważny przywódca Turcji. Turcja wiele miejsc nazywa właśnie jego imieniem. Z dawnej szkoły/ koszarów dziś jest muzeum Ataturka. Wstęp do muzeum wynosi ok. 50 den. Znajduje się przy skrzyżowaniu i na samym początku ulicy Szirok Sokak- główny deptak Bitoli.
Co zatem zobaczyć w Bitoli i okolicy:
Szirok Sokak (Shirok Sokak)
Szirok Sokak główny deptak w Bitoli. Taka nasza starówka. W tłumaczeniu Szirok Sokak oznacza szeroką ulicę. Ulica nie dość, że jest szeroka to jeszcze jest długa i wyłączona z ruchu dla samochodów. Przy deptaku znajduje się wiele butików, kawiarni, restauracji, cukierni i konsulatów. Ulica swój początek ma w parku miejskim, a kończy się na placu Magnolia. Na tymże placu można zobaczyć fontannę Vergina Sun.
Heraklea
Heraklea to pozostałości antycznego miasteczka. Znajduje się w południowej części Bitoli. Są dwie tezy odnośnie założyciela miasteczka. Jedna jest taka, że miasteczko zostało założone przez Filipa II w połowie IV w. p.n.e. Inni naukowcy twierdzą, że miasteczko założył Filip V. Heraklea to był ważny strategiczny punkt ochraniający północno zachodnią granicę. Wzmianki o Heraklei pojawiają się u Stefana Bizantyjskiego. Informuje o tym, że miasteczko założył Filip – syn Aminty.
Zainteresowanie czasami starożytnymi pojawia się u polityków i dyplomatów w XIX w. Według odnalezionych przedmiotów, monet i ceramiki życie w miasteczku datuje się na 200 lat p.n.e., czyli czasy przypadające na Filipa V.
Podczas rzymskiej okupacji zniszczono politykę Macedonii, a Heraklea została podzielona na cztery części. Heraklea Lynclesis zaliczana jest do czwartej części. Miasteczko było bardzo uporządkowane, posiadało sieć kanalizacji (około IV w.). Pierwsze co zobaczycie to brama miasta czyli stojące statuy Tita Flavita Oresta – pierwszego duchownego i statua bogini sprawiedliwości i przeznaczenia Nemezy.
W miasteczko tuż nad centrum był teatr zbudowany w rzymskim stylu mogący pomieścić 2400 widzów. Teatr składa się z 12 rzędów, loży i sceny.
W późniejszych czasach na skutek licznych napadów w 472 – 479 miasteczko uległo zmniejszeniu się i zaczęło otaczać się murami i twierdzami. Miasteczko przerosło w siedzibę episkopacką. Monogram Jovana Pahomija jest zachowany w Małej Bazylice. Episkopat Jovan z okazji 35-cio lecia panowania Justyniana wybudował miejskie ujęcie wody. Z tych czasów pochodzą Mała i Duża Bazylika, Bazylika Pogrzebowa, Rezydencja Episkopatów.
Budowle i podłogi w Heraklei ozdobione są mozaikami. Mozaiki na podłodze zajmują 1300 m2. i ilustrują Biblię.
Po słowiańskich napadach skończyły się złote czasy Heraklei.
Dziś Heraklea żyje głównie latem. Odwiedzana jest przez rzesze turystów. W okresie letnim odbywają się koncerty i przedstawienia.
Miasteczko jest znacznie większe niż to przedstawia teren dzisiejszej Heraklei. Brakuje pieniędzy na odkupienie ziem od lokalnych rolników i dalsze prace archeologiczne.
Park Narodowy Pelister
Park Narodowy Pelister znajduje się w południowo zachodniej Macedonii. Rozciąga się po północnych zboczach góry Baba. Góra Baba to najbardziej wysunięta na południe góra z alpejskim charakterem na Bałkanach. Powierzchnia parku wynosi 12.500 hektarów i położony jest na 700 – 2601 m n.p.m. Jest to zarazem najstarszy chroniony park w Macedonii. Został utworzony w 1948, następnie z przerwami od grudniu 2007 r ponownie jest chroniony. Miasto Bitola odpowiedzialne jest za ochronę i funkcjonowanie parku. Góra Baba ze szczytem Pelister znajduje się między dolinami Pelagonija i Prespa. Jej wysokość wynosi 2601 m n.p.m. i istnieje ok. 465 mln lat. W samym parku jest wiele szczytów bardzo wysokich, ponad 2000 m n.p.m.
Park Narodowy Pelister posiada bogatą florę i faunę. Jest tam około 88 gatunków drzew. Najbardziej znana jest molika (Pinus peuce / Sosna rumelijska). Molika to autochtoniczny gatunek. Rośnie tylko w niektórych miejscach na Bałkanach. Góra Pelister posiada idealne warunki dla tej sosny. Drzewo osiąga wysokość ok. 35 – 40m, pień ma średnicę około 1,5m. Molika rośnie na wysokości od 600 – 2200 m n.p.m. Na krótkopędach rośnie po 5 igieł. Igiełki mają długość od 6 – 11 cm. Szyszki od 8 – 16cm, a nasionka mają po 6 – 7 mm ze skrzydełkami 2cm, które latają z wiatrem. Sosna rumelijska to drzewo ozdobne. Można je spotkać w parkach czy dużych ogrodach. W Parku Narodowym można spotkać drzewa stare- po 230 lat. Molika jest bardzo odporna na niskie temperatury, wytrzymuje na minus 45. Odporna jest też na wiatr.
W Parku Narodowym Pelister żyją motyle Scythis crupta i Scythis similis. Z dzikich zwierząt są tam: niedźwiedzie, wilki, rysie, dzikie kozy, dziki, jelenie i bałkańskie krety.
Strefy turystyczne to Golema Livada oraz Niżo Pole.
U podnóży szczytu Pelister są dwa jeziora tzw. Górskie oczy. Jeziora są chronionym znakiem parku. Jezioro Duże znajduje się 2218 m. n.p.m, ma długość 233 m, szerokość 162m i głębokość 14,5m. 2 kilometry dalej znajduje się Jezioro Małe: 2180 m n.p.m., długość 79m, szerokość 68m, głębokość 2,5m. W obu jeziorach żyją raki. Woda jest zimna, osiąga temperaturę latem ok. 14 stopni. Z jeziorami związana jest pewna legenda. Dwie sisotry zakochały się w tym samym mężczyźnie o imieniu Pelister. Ich mama nie wyraziła zgody, aby któraś z córek poślubiła Pelistera. W nerwach wysłała je w góry i rzuciła klątwę, aby były obok siebie, a nie mogły się widzieć. Jedna z nich dotarła tam, gdzie znajduje się jezioro Duże, druga tam gdzie jest jezioro Małe. Załamane dziewczyny płakały cały czas i z ich łez powstały oba piękne jeziora. Woda jest krystalicznie czysta, zimna, można spotkać przy Małym jeziorze stado dzikich koni pojących się.
Na górze Pelister znajduje się wioska Dichowo. W wiosce jest piękna tradycyjna willa, w której można wynająć pokój. Wszystkie pokoje urządzone są w starym, macedońskim stylu.
Są dwie teorie odnośnie nazwy parku Pelister. Jedna teoria zakłada, że słowo Pelister pochodzi od greckiego słowa Perister, co oznacza gołębia, ponieważ kamienie ułożone są w gołębim kształcie. Druga teoria mówi, że słowo wzięło się od 5-cio iglastego lasu Petlister.
Reasumując warto zobaczyć choć kawałek Parku Narodowego Pelister. Nietknięta przyroda, ciekawe struktury, specyficzna geologiczna konstrukcja, niecodzienna górska roślinność, owoce leśne gotowe do zbiorów w sierpniu, jeziora, klimat sprawiają, że Pelister to cenne i wartościowe miejsce.