Tikweszja, czyli dolina smaku i największych pól winorośli w całej Macedonii
Legend w Macedonii nie brakuje. Odnośnie wina i regionu Tikweszja (Tikvesh) również krąży pewna legenda. Otóż w czasie największej suszy w historii w Macedonii było więcej wina niż wody. W niektórych wioskach, gdzie domki były lepione, błoto było wykonywane właśnie z wina.
Źródło: pixabay
Tikweszki rejon
Tikweszki rejon znajduje się w samym centrum Povardarja, na zachód od rzeki Wardar. Łączna powierzchnia terenu wynosi 2135,73 km2. Nazwa Tikweszja pochodzi od dawnego miasteczka Tikwesz (Tikvesh). To jeden z większych regionów winorośli na Bałkanach i w Europie. Dziś w rejonie Tikweszkim mieszka 57 tys. mieszkańców, głównie w Kavadarci i w Negotino.
Źródło: pixabay
Historia wina w Macedonii
Wino w tym rejonie produkowane było już w starożytności, jego początki datuje się na IV w. p.n.e. W starożytnej Macedonii obchodzone były dni Dionizosa na cześć Boga wina Dionisa. Wolni od pracy mieszkańcy oraz robotnicy razem pili wino, bawili się przez kilka dni pod rząd. Starożytni Macedończycy i Rzymianie z wielką miłością podchodzili do uprawy winorośli. W średniowieczu można nawet było płacić winem podatki!
Po Bałkańskich wojnach i po I wojnie światowej w całym rejonie winorośle zostały zniszczone przez Filoksera winiec. To bardzo groźna mszyca, szkodnik winnic. W 1930 roku ponownie zasadzono winorośle i dzięki dobrym warunkom klimatycznym tradycja winiarska ciągle trwa. Klimat w rejonie Tikweszkim jest mieszany: śródziemnomorski i kontynentalny. Średnia roczna temperatura wynosi 13 stopni.
Rodzaje win
Główne odmiany winorośli w Macedonii to Vranec, Smederevka, Kardinal, Temjanka, Hamburg, Afus Ali i Rilder.
Wiele firm produkuje wino i rakiję. Winiarnie otwarte są na turystów, gdzie z bliska można zobaczyć w piwnicach jak przechowywane jest wino. Rząd macedoński intensywnie promuje wina macedońskie za granicą. W Makro i w Polo markecie do kupienia jest Vranec.
Źródło: pixabay
W Macedonii zamiast Walentynek świętuje się św. Trifuna. To patron winorośli. Chroni winorośle od chorób, szkodników i gradu. 14.02 z rana należy udać się do cerkwi na liturgię oraz po wodę święconą. Następnie wodą pryska się winorośle i przycina.