X
    Kategorie: Kuchnia

Macedońska musaka z kabaczkiem

Kabaczek to bardzo popularne warzywo w Macedonii. W sezonie nie sposób go nie zauważyć. Jest duże, kształtem przypomina maczugę i ma jasno zielony kolor. Warzywo to należy do rodziny dyniowatych, ma delikatny smak i mało kalorii. Cena dodatkowo zachęca, bo jeden kabaczek kosztuje od 10 do 20 denarów.

W Macedonii musaka to danie dość popularne, szczególnie z okazji różnych uroczystości. Macedońska musaka rożni się od greckiej tym że nie zalewa się całości beszamelem, a mieszanką jajek i jogurtu, bądź śmietany. Ponadto Grecy używają bakłażana, a Macedończycy najczęściej ziemniaków, kabaczka, rzadziej bakłażana.

                                                                                Fot. Pixabay.com

Składniki

1 cebula

2 ząbki czosnku

300 gram mięsa mielonego wołowo – wieprzowego

1 marchewka

2 duże dojrzałe pomidory malinowe

1 większy kabaczek

2 jajka

Pół szklanki jogurtu

Mała miseczka startego parmezanu (Macedończycy pomijają ser albo dodają żółty tarty)

Sól, pieprz, czerwona papryka

Wykonanie

1. Na oleju podsmaża się cebulę i czosnek. Następnie dodaje się mięso mielone. Całość należy posolić, dodać pieprz i czerwoną paprykę. Gdy mięso już zmieni barwę i będzie lekko podsmażone to należy zetrzeć marchewkę i dodać do mięsa. W międzyczasie obrać pomidory, pokroić w kostkę i dodać do reszty. Całość należy podsmażać około 20 – 30 minut, aż powstanie gęsty sos.

2. Podczas gdy sos się gotuje to trzeba umyć kabaczka i pokroić w średniej grubości plasterki. Plasterki delikatnie posolić.

3. Piekarnik rozgrzać do 180 stopni, góra dół, bez termoobiegu. Foremkę nasmarować olejem i ułożyć plasterki kabaczka. Na plasterki wylać sos. Zależy kto jaką ma foremkę może zrobić musakę z jednej warstwy lub z dwóch. W tym przepisie zrobiłam dwie warstwy. Sos podzieliłam na dwie części i na pierwszą warstwę sosu położyłam plasterki kabaczka, ponownie sos i znowu plasterki kabaczka. Całość wkłada się do nagrzanego piekarnika i piecze się 40 minut.

4. Jajka miesza się z jogurtem lub śmietaną, parmezan albo inny ser ściera się na tarce. Gdy musaka ładnie podpiecze się po 40 minutach to należy zalać ją mieszaniną jajeczną i posypać serem. Piec jeszcze 15 – 20 minut aż całość się zarumieni. Gotowe.

Do musaki idealnie pasuje lampka wina, np. T’ga za Jug 🙂

W wielu restauracjach można zamówić musakę, więc trzeba uważnie przeglądać menu z jedzeniem gotowanym. Niektórzy przygotowują musakę bardzo wodnistą, poprzez dolanie dużej ilości wody do mięsa. Także jeżeli spotkacie taką to po prostu trzeba wiedzieć, że nie jest to błąd, a dodatkowo można chleb maczać w sosie.

Bardzo polecam ten przepis, bo danie jest smaczne, lekkie i łatwe do wykonania. Ponadto nie zawiera glutenu, więc musakę mogą jeść osoby chore na celiakię.

Justi:
Powiązane Posty
Leave a Comment