X
    Kategorie: Miejsca

Rejon Jeziora Prespańskiego

Rejon Prespy

Jeżeli już zwiedzicie Ochryd i szukacie miejsc, gdzie nie ma tłumów turystów to rejon wokół jeziora Prespańskiego świetnie się nadaje do tego. Tereny mimo że znane są bardzo dobrze Macedończykom to jednak turystów zagranicznych tam jest niewielu. Tereny są bardzo urokliwe i bardziej dzikie niż widoki ochrydzkie.

Jezioro Prespańskie

Jezioro Prespańskie znajduje się w południowo zachodniej Macedonii między Macedonią, Albanią i Grecją. Położone jest w tektonicznej kotlinie Prespańskiej i powstało w pliocenie. Otoczone górami: Baba ze wschodu, Galiczica i Petrińska na zachodzie oraz Plakenska i Bigla od północy. Około 65% jeziora wchodzi w teren Macedonii (176,8 km2). Jego najgłębszy punkt wynosi 54m. Poziom wody zmienia się, gdy spada to można ujrzeć osady z XI i XII w. Jezioro Prespańskie położone jest wyżej niż Ochrydzkie o 158m. Woda z jeziora Prespańskiego wpływa do Ochrydzkiego w św. Naum, w Biljanich źródłach i w innych miejscach. Poziom wody wzrasta od listopada do czerwca, natomiast od lipca do połowy listopada maleje.

Jezioro Prespańskie znajduje się 853 m. n.p.m. i jest to jedno z najczystszych jezior na świecie. Woda jest czysta, latem osiąga temperaturę 24 – 28 stopni. Do tego obecność długich, piaszczystych plaż sprawia, że jest to dobre miejsce na odpoczynek.

Jezioro posiada bogatą florę i faunę. Okolica również. Z ryb żyje tam 13 gatunków, z czego 6 gatunków to gatunki endemiczne. Najbardziej popularną rybą jest karp. Jest to zarazem także rarytas w tym rejonie. Ludzie z całej Macedonii jadą nad jezioro Prespańskie na grillowanego karpia. Z ptaków żyją tam pelikany białe i kormorany, które w symbiozie współżyją, razem łowią ryby. Biały pelikan łowi ryby na powierzchni, nie nurkuje do wody. Ponadto są tam mewy, czaple i łabędzie.

Nazwa jeziora związana jest tradycyjnie z legendą. Legenda głosi, że Samuil miał córkę Prespanę, która mieszkała w wiosce Carev Dvor. Słynęła z niebywałej urody, inteligencji i odwagi. Gdy dowiedział się o niej car Vasilij to od razu chciał się z nią ożenić. Poszedł więc poprosić Prespanę o rękę. Dziewczyna, gdy tylko o tym usłyszała postanowiła utopić się w jeziorze. Od tego czasu jezioro nazywane jest jej imieniem.

Okolica jeziora Prespańskiego jest bardzo atrakcyjna. W wiosce Podmoczani (Podmochani) znajduje się Etno Muzeum Jone Eftimovskiego. Jest tam tradycyjnie urządzony pokój. Muzeum posiada najbogatszą etno kolekcję w Macedonii, zbiór 3000 eksponatów: biżuterii, filiżanek, broni i starych monet. Ponadto w wiosce Stenje znajduje się nowa plaża, bezpłatne leżaki, parasole, urocza kawiarnia. Inną atrakcyjną wioską na plażowanie jest Pretor.

Magaro i Park Narodowy Galiczica

Między dwoma największymi macedońskimi naturalnymi jeziorami znajduje się Park Narodowy Galiczica, który wraz z Ochrydem i Jeziorem Ochrydzkim wpisane są na światową listę UNESCO. Park znajduje się w południowo zachodniej Macedonii. Góra Galiczica częściowo wchodzi w ramy Parku Narodowego. Leży między kotliną Ochrydzką na zachodzie a kotliną Prespańską na wschodzie. Park Narodowy powstał w 1958 roku. Do Parku Narodowego zalicza się Ochryd jak i jezioro Ochrydzkie. Galiczica posiada bardzo bogatą florę i faunę, a to dzięki obfitym deszczom. Górale często zbierają sobie górskie zioła i parzą herbaty w zimowe dni. W Galiczicy z roślin można spotkać 11 gatunków reliktowych i endemicznych. Ze zwierząt zarejestrowanych jest 26 gatunków endemicznych. Park jest domem między innymi dla niedźwiedzia brązowego. W Galiczycy mieszka 1644 gatunków motyli.

Galiczica to idealne miejsce na wspinaczkę, spacer czy jazdę rowerem. Przez górę prowadzi droga asfaltowa wzdłuż jeziora Ochrydzkiego i Prespańskiego. Ze szczytu Magaro 2255 m n.p.m. można zobaczyć dwa jeziora. Na górze są trzy jaskinie, które są także odwiedzane przez wędrowców. Wspinaczka górska kończy się najczęściej na szczycie Magaro. Do niego można dotrzeć od wioski Pesztani (Peshtani) (na brzegu jeziora Ochrydzkiego). Z wioski do szczytu prowadzi dość łatwa, oznaczona droga. Na wspinaczkę należy przeznaczyć około 1,5 godziny. Na samej górze nie ma schroniska, ale jest wiele miejsc do odpoczynku. Z samego Ochrydu można podjechać samochodem, należy kierować się w kierunku na św. Naum i i 2 km za wioską Trpejca należy skręcić w lewo w asfaltową drogę. Droga prowadzi przez Galiczicę i łączy oba jeziora.

Galiczica to także idealne miejsce dla paralotniarzy. Ponadto w 2008 roku otworzono ścieżkę rowerową w wiosce Velestovo i stamtąd można wyruszyć na szczyt Magaro.

Osobiście polecam wejście na Magaro, szczególnie będąc w Ochrydzie na kilka dni warto poświęcić jeden dzień na takie obcowanie z przyrodą. Idąc na górę nie można się nadziwić, że natura potrafiła stworzyć tak piękne góry, gdzie można się wyciszyć i nabrać dystansu do wielu spraw. Polecam zabrać ze sobą jedzenie do plecaka, wodę, jesienią czapkę i rękawiczki, a latem krem z filtrem oraz wygodne obuwie.

Justi:
Leave a Comment