X

Nieszpułka zwyczajna – co warto spróbować jesienią w Macedonii

Będąc późną jesienią w Macedonii można natknąć się na nieszpułkę zwyczajną zwaną także jadalną. Jej macedońska nazwa to mushmula (мушмула, czyt. muszmula), a łacińska Mespilus germanica. Drzewo to jest gatunkiem długowiecznym i należy do rodziny różowatych. Osiąga wysokość do 8m, kwitnie wiosną, a owoce zbiera się jesienią.

Występowanie

Nieszpułka zwyczajna uprawiana jest od 3000 lat na terenie dzisiejszego Iranu, dziś występuje także w Macedonii, Grecji, Włoszech i Turcji. W Polsce rzadko kto o niej słyszał.

Owoce

Nieszpułkę uprawia się dla jej owoców. Owoce są okrągłego kształtu, czerwono brązowe o średnicy około 2 – 3 cm. Owoce na drzewie dojrzewają we wrześniu, ale trzymają się do listopada. Na początku owoce są bardzo twarde i kwaśne. Słodycz z nich wydobywa się po długim przechowywaniu albo po podmrożeniu. Skórka wtedy ulega zmarszczeniu, owoce stają się mięciutkie i słodkie. Owoce najlepiej przechowywać w drewnianych pojemnikach w chłodnym oraz wywietrzonym pomieszczeniu i regularnie zaglądać do nich. Aby zjeść owoc nieszpułki trzeba odrywać skórkę z dołu i następnie wyciska się do buzi marmoladkę 🙂

Co zawiera Nieszpułka zwyczajna

Nieszpułka zwyczajna zawiera dużo witaminy C (więcej niż cytryna), witaminy z grupy B, potas, fosfor, sód, magnez, wapń, żelazo oraz błonnik. Owoce mogą jeść osoby będące na diecie, ponieważ nie są kaloryczne. 100 gram owoców to zaledwie 30 kalorii.

Zdrowotne zastosowanie

Owoce szypułki zwyczajnej pomagają na:

  1. anemię
  2. bóle głowy
  3. odporność i przeziębienia
  4. bóle pleców
  5. opryszczkę
  6. krwawienie z dziąseł
  7. afty
  8. wspomagają pracę wątroby i nerek
  9. poprawiają wzrok
  10. pomagają w nadkwasocie
  11. wzdęcia
  12. przyspieszają metabolizm
  13. stres

Ponadto owoce nieszpułki zwyczajnej zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę. Mogą je spożywać osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego i colitis.

Z owoców nieszpułki można zrobić marmoladę, galaretkę oraz likier.

Jeżeli interesują was nieznane owoce to szukajcie muszmuli w listopadzie i grudniu na bazarkach w Macedonii.

Justi:
Leave a Comment