X
    Kategorie: Kuchnia

Madżun (Melasa Winogronowa) – naturalny macedoński słodzik i lek

Bardzo często pojawiają się pytania o to co warto kupić w Macedonii i zabrać ze sobą do Polski. W zakładce prezenty jest wymienionych wiele produktów spożywczych oraz rzeczy, ale muszę dodać jeszcze moje ostatnie odkrycie. Tym produktem jest madżun.

Madżun – МАЏУН – występuje jeszcze pod innymi nazwami: syrop winogronowy, słód winogronowy, winogronowy miód. W Polsce znany jest bardziej jako melasa winogronowa.

Madżun – co to jest

Madżun to zagęszczony sok z winogron. Znany od dawien, już nawet Sułtan Sulejman używal go, a jego mama dzięki temu wyzdrowiała i wróciła do formy. W Macedonii w rejonie tikweszkim, czyli w okolicach Negotino i Kavadarci rośnie wiele winorośli. W dawnych czasach kiedy to cukru używało się tylko od święta gospodynie domowe korzystały z winogron. Winogrona są słodkie, panie zawsze w spiżarniach trzymały sok z winogron czyli tak zwana shirę (czyt. szira). Pewnego razu do ciasta dolały soku i wyszedł pyszny wypiek. Następnie poprzez gotowanie go zagęścily i tak otrzymały madżun, czyli zagęszczony sok z winogron, którego łatwiej się używało do wypieków.

Madżun – winogrona i cena

Madżun produkuje się z białych winogron oraz z czerwonych winogron. Powiedzenie głosi, że madżun z białych winogron to jedzenie, a z czerwonych to lek. Im słodsze winogrona tym więcej madżunu się otrzyma. Głownie używa się sortu Kratoshija. Na jeden słoik madżunu potrzeba od 6 do 10 kg winogron, dlatego też jest to produkt drogi. Cena madżunu to około 350 do 400 denarów. Większy słoik może kosztować 500 denarów.

Jak zrobić domowy madżun

Madżun produkuje się etapami, czyli najpierw należy zmielić winogrona w maszynce do mielenia mięsa. Taki sok z winogron to szira. Następnie całość trzeba przecedzić i wycisnąć przez gazę, aby sok był jednolity i bez farfocli. Taki czysty sok wlewa się do garnka i gotuje bardzo ostrożnie, ponieważ łatwo można przypalić. Gotować trzeba tak długo aż sok zgęstnieje, czyli jego objętość zmniejszy się o połowę. Gorący sok można przelać do gorącego, wyparzonego słoika i zostawić do wystygnięcia.

Madżun – dlaczego warto kupić, do czego służy i jego wartości odżywcze

Madżun jest bogaty w glukozę, potas, sód, wapń, żelazo, fosfor, witaminy z grupy B: B1, B2, B6, witaminę C, taniny, flawonoidy oraz zawiera kwasy organiczne.

Madżun zaleca się przy osłabionej odporności, anemii, w stresie, niemowlętom, dzieciom, rekonwalescentom i sportowcom. Wspomaga pracę wątroby, wspomaga woreczek żółciowy, chroni serce i drogi oddechowe przed infekcjami. Jest bardzo dobrym antyoksydantem. Zalecany jest także przy wytężonej pracy umysłowej, a więc mogą go spożywać studenci.

Madżun można stosować również jako słodzik zamiast białego cukru. Pasuje do herbaty, kawy, bawarki, inki, wody niegazowanej. Można nim słodzić dżemy, ciasta, ciasteczka, smarować wafle, polewać desery.

Zaleca się picie po jednej łyżce stołowej rano i wieczorem.

Naturalny madżun krystalizuje się, tak jak miód. Tyle że madżun krystalizuje w temperaturze poniżej 18 stopni. Aby zdekrystalizować należy umieścić słoik w letniej wodzie.

Może warto rozpocząć wrzesień od wzmacniania organizmu na jesień 🙂

Justi:
Powiązane Posty
Leave a Comment