X
    Kategorie: Miejsca

Jezioro Dojrańskie

Jezioro Dojrańskie

Macedonia słynie z legend przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Odnośnie jeziora Dojrańskiego krążą dwie legendy. Pierwszą z nich jest historia zakochanej Dojrany, która to umówiła się z Labinem na randkę obok głównej studni, z której cała wieś pobierała wodę. Studnię trzeba było zamykać na 9 kłódek. Dojrana była tak rozkojarzona, że zapominała zamknąć studnię przez co wyciekła woda i powstało jezioro zwane jej imieniem. Druga legenda pochodzi z czasów panowania Turków i została trochę zmieniona. Turecki przywódca zakochał się w Dojranie i kazał swoim wojskowym ją przyprowadzić do jego namiotu. Dojrana, gdy to usłyszała postanowiła utopić się w jeziorze. Trajko Prokopiev to macedoński kompozytor i na podstawie historii miłosnej Dojrany stworzył utwór do baletu “Labin i Dojrana”.

[g-gallery gid=”11311″]

Jezioro Dojrańskie znajduje się na południu Macedonii w pobliżu Strumicy i leży 148 m n.p.m.. Jezioro znajduje się na powierzchni dwóch krajów: Macedonii i Grecji. Jego powierzchnia wynosi 43,1 km2, z których 27,3 m2 znajduje się na terenie Macedonii, a 15,8 km2 należy do Grecji. Jezioro ma długość 9 km i szerokość 7 km.  Jest pochodzenia tektoniczno wuklanicznego i jest pozostałością po pleoceńskim jeziorze Peońskim lub zwanym inaczej Strimońskim.  Jezioro Dojrańskie jest bardzo ciepłe, a to za sprawą tego, że klimat tego regionu jest śródziemnomorski. Cechą klimatu śródziemnomorskiego są suche i gorące lata oraz łagodne i wilgotne zimy. Średnia temperatura w regionie od maja do października wynosi 20 stopni, a temp. wody 18 stopni. W czasie letnich upałów temperatura wody wynosi 27 stopni. Jezioro jest płytkie,  jego najgłębsze miejsce ma zaledwie 10m głębokości. W rejonie Dojranu rosną dzikie figi. Gospodynie domowe w czasie biedy nauczyły się robić wiele przetwrorów z fig: slatko, dżemy oraz wykonywały wiele wypieków i ciast z tymi owocami. Aktualnie w Starym Dojranie co rok w czerwcu organizowane są zawody w przygotowywaniu slatko z fig. Slatko to całe owoce w syropie cukrowym. Serwowane są jako słodka przekąska do kawy. Ze względu na to, że jest to naprawdę bardzo słodkie na talerzyk kładzie się tylko kilka sztuk.

Do Starego Dojranu najlepiej dostać się kierując na Gevgeliję. Do Gevgeliji prowadzi autotrada. W Gevgeliji trzeba skręcić w lewo w stronę Bogdanci. Po drodze są znaki, więc raczej ciężko zabłądzić.

Według mnie Star Dojran jest dużo bardziej atrakcyjny niż Nov Dojran. W Starym Dojranie przy jeziorze jest długa promennada, wiele kawiarni, restauracji, sklepów, straganów. Bogata jest również baza noclegowa. Noclegi są w dobrych cenach. My z dziećmi mieszkaliśmy w Peko Apartmani i płaciliśmy 20 euro za pokój z łazienką i aneksem kuchennym.

Jezioro Dojrańskie słynęło z połowów ryb tresowanymi kormoranami. Dziś metoda ta jeszcze jest praktykowana w Chinach. Ptaki tresowane są od pierwszych miesięcy życia. Rybak budował drewniany domek na jeziorze i ogrodzenie z trzcin z trzech stron (mandra). Ryby, które wpływały do środka nie mogły wyjść z tzw. mandry, ponieważ pilnowły ich kormorany. Domki zachowane są do dziś i pełnią funkcję estetyczną. Z jednego domeczku można złowić od 20 do 30 000 kg ryb. Proces cały trwał 6 miesięcy i rozpoczynał się w październiku i kończył się w marcu. Tak łowione były białe ryby, crvenoperki i maszkaduni.

W jeziorze Dojrańskim mieszka 15 gatunków ryb w tym karp, plaszica i kostreszot, 500 gatunków motyli i 5 gatunków muszli. Rocznie z jeziora łowi się 50 – 70 ton ryb.

Jezioro słynie ze zdrowotnego błota, którym to latem można się wysmarować od stóp aż po głowę. Błotem należy smarować się przez 7 dni minimum raz dziennie, a najlepiej dwa razy na dzień.  Błoto pozytywnie wpływa na choroby skórne, zwyrodnienia stawów, bóle kości, RZS, zapalenia płuc, oskrzeli. Algi wydzielają jod i rodzice z chorowitymi dziećmi jadą na wakacje nad Dojran, aby dzieci mogły nawdychać się jodu celem poprawienia odporności. Aleksander III Macedoński zabierał swoją armię nad jezioro po to, żeby wojskowi mogli odpocząć i się należycie zrelaksować. Władze Macedonii sporo pieniędzy zainwestowały w odnowę i unowocześnienie wiosek przy jeziorze. Po macedońskiej stronie znajdują się wioski Nowy i Stary Dojran. Liczba turystów z roku na rok rośnie. Będąc nad jeziorem Dojrańskim koniecznie trzeba spróbować ichnego karpia.

Justi:
Powiązane Posty
Leave a Comment